Kasy fiskalne i ich podział

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne stały się kilka lat temu rzeczywistością polskiej gospodarki. Dzisiaj posiada je coraz więcej firm i jest to ich bezwzględny obowiązek. Nie każda jednak ma takie same urządzenia. W tym tekście opiszemy rodzaje kas fiskalnych oraz ich stosowanie. Wyróżnia się wśród kas jednostanowiskowe, czyli najbardziej popularne kasy fiskalne na rynku. Mogą one współpracować z wagą, czytnikiem kodów kreskowych oraz komputerem. Rzadko takie urządzenia się przyłącza.

Kasy przenośne są mobilne, mają akumulator, system stabilizacji rolek papieru. Mogą pracować w niskich lub wysokich temperaturach oraz przy dużej wilgotności powietrza. Klawiatura kas produkowana jest z silikonu lub gumy, dlatego nie zawilgocą one układów wewnętrznych w kasie. Kasy fiskalne przenośne można czasem zasilać z gniazdka zapalniczki samochodowej. Kasy systemowe nadają się do dużych placówek handlowych. Mogą być połączone z innymi kasami. Transmisja, czyli przesyłanie danych do komputera, realizowana jest w czasie rzeczywistym, czyli od razu. Najnowocześniejszymi kasami fiskalnymi są kasy komputerowe, które są kompilacją komputera oraz drukarki fiskalnej. Mają monitor, można do nich podłączyć mnóstwo urządzeń zewnętrznych, najczęściej znajdują się w supermarketach.

W każdej kasie programuje się kody, mogą to być kody ogólne oraz kody szczegółowe. Kody ogólne opisują daną grupę towarów, a szczegółowe zawierają nazwę towaru, cenę, stawkę VAT, kod kreskowy i cenę zakupu. Danych jest całkiem sporo. W niewielkich sklepach w kasie powinno się programować co najmniej cztery tysiące kodów. Sklepy mające małe natężenie sprzedaży, czyli obsługujące na przykład 30-50 osób dziennie powinny zakupić kasę fiskalną z mechanizmem igłowym. Jeśli prowadzimy handel obnośny trzeba mieć kasę lekką, poręczną oraz możliwą do przenośnego stosowania. W sklepie spożywczym sprawdzi są kasa na kody ogólne, podłączona do komputera oraz czytnika kodów kreskowych. Niezbędna jest kasa rezerwowa.

Podsumowując, Kasy fiskalne są realnością polskiej gospodarki i warto poznać ich cechy przed dokonaniem obowiązkowego zakupu.

About author