Drukarki fiskalne – przegląd

Drukarki fiskalne - przeglądJednym z warunków otrzymania i zachowania ulgi za zakup drukarki czy kasy fiskalnej jest wykonywanie obowiązkowych przeglądów technicznych. Nie jest to żadna straszna rzecz, a podatnik także nie musi nic sam majstrować przy urządzeniu ani sporządzać żadnej dokumentacji dotyczącej zdarzenia.

Gdy drukarki fiskalne będą wymagały przeglądu, zadaniem podatnika w odpowiednim czasie jest tylko powiadomić autoryzowany serwis, który go obsługuje. Mając na myśli odpowiedni czas mówimy o tym żeby najlepiej powiadomić serwis przed datą upłynięcia wymaganego przeglądu. Obecnie przegląd kas rejestrujących powinien być wykonywany nie rzadziej niż co dwa lata.

Po powiadomieniu serwisu umawiamy się na dogodną nam datę z serwisantem w celu wykonania przeglądu. Przyjeżdżając, serwisant powinien mieć przy sobie odpowiednią legitymację potwierdzającą jego uprawnienia.

W chwili wykonywania przeglądu nie będziemy mogli dokonywać sprzedaży. Nie będzie to trwało długo, cały przegląd powinien trwać kilkanaście minut po czym drukarki fiskalne będą gotowe do działania.

Podczas tego czasu serwisant musi sprawdzić stan plomb w drukarce, jakość drukowanych paragonów (oryginałów i kopii), prawidłowość wyświetlania informacji na wyświetlaczach, sprawność urządzeń mechanicznych np. obcinacza papieru, nawijaków rolek. Powinien także wyczyścić drukarkę z pyłów i śmieci zalegających wewnątrz urządzenia, tak aby nic nie zakłócało jej późniejszej pracy.

Potwierdzeniem wykonania przeglądu jest wydruk kontrolny z danego urządzenia, wpis do książki serwisowej drukarki oraz przede wszystkim w myśl nowych „mądrzejszych” przepisów kopia faktury dołączona do książki serwisowej. Po wykonaniu przeglądu drukarki fiskalne będą gotowe do dalszej pracy.

Widać zatem że przegląd techniczny drukarki to rutynowa czynność zarówno dla posiadacza jak i serwisanta. Należy o nim pamiętać i nie przekraczać terminów gdyż urząd skarbowy za brak przeglądu może nałożyć mandat oraz cofnąć przyznaną wcześniej ulgę za zakup danego urządzenia. Także pamiętajcie o przeglądach.

About author

Related Articles