Czym są drukarki fiskalne

Czym są drukarki fiskalne

Wiele osób pod pojęciem ,,drukarka fiskalna” rozumie jedynie urządzenie do drukowania paragonów fiskalnych. Jest to pojęcie bardzo ogólne – drukarki fiskalne charakteryzują się wieloma właściwościami, które sprawiają, że drukarki te spełniają swoje założenia.

Czym są drukarki fiskalne – na to pytanie postaramy się odpowiedzieć dość dokładnie i szczegółowo, nie pozostawiając żadnych niedomówień.

Drukarka fiskalna – według definicji – to urządzenie rejestrujące przychody uzyskane ze sprzedaży detalicznej na potrzeby rozliczenia podatku (dochodowego i VAT).

Każdy sprzedający, którego przychody przekroczyły graniczną wartość określoną przez Ministerstwo Finansów jest obowiązany do rejestracji sprzedaży detalicznej przy użyciu drukarki lub kasy fiskalnej.

Drukarka fiskalna drukuje paragony fiskalne dla klientów oraz na rolce kontrolnej ich kopie przeznaczone do przechowania. Wydrukowany paragon fiskalny powinien być przekazany klientowi. Kopie sprzedawca musi zachować na 5 lat. Obecnie te kopie mogą być zachowywane w postaci elektronicznej na karcie pamięci drukarki do tego przystosowanej.

Na koniec dnia sprzedaży użytkownik musi wykonać przy użyciu kasy raport dobowy fiskalny. W czasie trwania takiego raportu utarg z całego dnia zostaje na stałe zapisany w niekasowalną pamięć w module fiskalnym drukarki.

Wiele osób nie odróżnia czym są drukarki fiskalne w porównaniu do kas fiskalnych. Różnica jest prosta – drukarka fiskalna nie może pracować bez podłączenia do komputera. Kasa fiskalna jest całym systemem. Drukarka fiskalna jedynie rejestruje i drukuje paragony. Jedynie zalicza się do komputerowych systemów sprzedaży (m.in. terminale POS). Do zarejestrowania paragonu na takiej drukarce wypada użyć programu komputerowego, który będzie potrafił sterować drukarką za pomocą odpowiedniego złącza (USB lub RS-232).

Myślę, że dość dobrze wytłumaczyliśmy czym są drukarki fiskalne. Osoby prowadzące działalność gospodarczą zdecydowanie powinny posiadać wiedzę na temat urządzeń, którymi się posługują.

About author

Related Articles